Teknoloji’de Dünya’ya Ayak Uydurmak

Bu yazı Türkiye Cumhuriyet’inin üretmesi gereken aynı zamanda dünyanın yeni teknoloji çağına ayak uydurarak yapılması gereken projeleri sıraladım. Bu konuda uzun zamandır düşünüp araştırma yaptım. Atak Helikopterlerden tutun Siha’lara kadar üretime başladık ve başarılı olduk. Bu büyük bir başarıdır. Yeni teknoloji milli araç yatırımı yapıldı.

Bu yeterli midir ?

Hayır

Bunların başlangıç olma ve devamının gelmesi dileğiyle. Apple şirketi hakkında konuşacağım. Şirket telefonu üretirken maliyetinin 2-3 katı kadar kar oranıyla satıyor. Bunun soncunda %80’e kadar üründen kar ediyor. Peki bu telefonu özel kılması nasıl oluyor ? Ekranı mı, kamerası mı, donanımı mı ? Hayır kesinlikle bunlardan biri değil. Asıl önemli olanı “iOS” denilen işletim sistemi. Başka telefonlarda var mı, yok. O yüzden marka değeri kazanıyor. Ardından yüksek kar etme amacı güden fiyatıyla tam anlamıyla trilyonluk şirket oluyor.

Şimdi yeni teknoloji başlıklarını ele alalım ve inceleyim

-Tam Elektrikli Otomobil
-Drone Teknolojisi
-Yapay Zeka Teknoloji
-Robotlar
-Uzay ve Füze Teknolojisi
-Nano Teknoloji
-Bilgisayar Parçaları (İşlemci, Grafik Kartı)

Bu başlıklara bakınca hepsi çok maliyetli olduğunu görüyoruz.

Tabi bunlar için önemli olanı kodlamadır, yazılımdır. Sadece donanım işe yaramaz.

Yazılıma dönelim. Daha önce verdiğim Apple örneği burada da geçerlidir. Diğerlerinde olmayan yazılım sayesinde tutuluyor.

Şimdi gelelim eğitimdeki yazılım. Eğitim sisteminde yeni nesillere aktarılması gereken yazılım dersi gerekli. Bunu yazarken işte şu kadar okulda şöyle eğitim veriliyor falan filan. Bunları geçelim, ben de okulda seçmeli yazılım eğitimi aldım fakat bu eğitim doğru şekilde verildiği fikrinde değilim. Çünkü yazılım eğitimi bazı sebeplerden dolayı ihmal ediliyor. Verilirken bir program oluyor ; 10 Kasım, 29 Ekim gibi özel günler gelince bir kaç dersten feragat etmek gerekiyor. Bu da seçmeli ders oluyor. Bu yazılım dersinin doğru bir şekilde verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Kaynakça

http://www.kik.gov.tr/Duyuru/173/orta_ve_yuksek_teknolojili_sanayi_urunleri_listesi.html
https://dosyalar.kik.gov.tr/genel/Bilgilendirme_Dokumanlari/OrtaveYuksekTeknolojiliSanayiUrunleriL